תמונה: depositphotos

 

כדי שנוכל לרכוש ביטקוין, בין אם במזומן או בכל דרך אחרת, אנו זקוקים לארנק דיגיטלי על מנת לאכסן את הנכסים הדיגיטליים. הארנק הדיגיטלי הינו תוכנת מחשב המותקנת על גבי מחשב נייח, נייד או סמארטפון, או מותקן בשרת מרוחק (ארנק רשת) וניגשים אליו דרך האינטרנט. דרך הארנק הדיגיטלי ניתן לשלוח ביטקוין לכל כתובת ברשת הביטקוין או לקבל ביטקוין ממקור חיצוני ע"י שליחה לכתובת הייעודית של הארנק. לביטקוין ולכל המטבעות הקריפטוגרפיים האחרים קיים ארנק ייחודי, או כמה ארנקים, שבאמצעותם ניתן לאחסן את המטבע. ישנם ארנקים שיכולים לאכסן יותר מסוג מטבע קריפטוגרפי אחד.

אז מהו ארנק ביטקוין?

ובכן, ארנק ביטקוין הוא תוכנה אשר מתקשרת עם רשת הבלוקצ’יין של הביטקוין. ארנק יכול להיות בטלפון, במחשב, באתר אינטרנט ואפילו על נייר. לכל ארנק יש כתובת, ולכל כתובת מקושרים שני סוגי מפתחות: פרטיים וציבוריים. בשביל להחזיק ביטקוין, צריך להחזיק במפתח הפרטי שלו. בדרך כלל המפתחות ייוצגו ע”י מחרוזת של אותיות ומספרים, ולמעשה כל מה ש’מחזיק’ במפתח הפרטי נקרא ארנק. אם בחרנו לשמור את המפתח הפרטי על דף נייר, משמע אנו מחזיקים בארנק נייר. אם בחרנו לשמור את המפתח הפרטי בתוכנת מחשב, משמע אנו מחזיקים בארנק מחשב.

ניתן להקביל את השימוש  בארנק ביטקוין לאי-מייל. ניתן להשתמש בו באתר אינטרנט, בטלפון ובמחשב. על מנת לקבל אי-מייל, נהיה מוכרחים לשתף את כתובת האי-מייל שלנו. המפתח הפרטי לעומת זאת – הוא הסיסמה, שכן בלעדי הסיסמה לא נוכל לשלוח את האי-מייל מחשבוננו, כפי שבלי המפתח הפרטי לא נוכל לחתום עסקה ברשת הביטקוין.

אדגיש זאת, ודמיינו כי אני צועק את זה בקול רם – “המפתח הפרטי הוא הביטקוין שלכם, אם המפתח הפרטי לא ברשותכם – אין לכם ביטקוין“. דגש זה תקף לאחזקת ביטקוין בבורסה, אך תקף לא פחות לגיבויים ואיסור שיתוף!

ישנם שני סוגי ארנקים בעולם הביטקוין: ארנקים חמים וקרים.

ארנקים חמים: ארנקים דיגיטליים המחוברים לרשת האינטרנט. אלה יאפשרו גישה מיידית ומהירה למטבעות הדיגיטליים אך מכיוון שארנקים אלו מחוברים כל העת לרשת, ישנו סיכון בכך לפריצה של הארנק וגניבה של הביטקוין. בעולם ההקבלה של ארנק דיגיטלי המותקן במכשיר הנייד היא לכסף מזומן שאנו נושאים איתנו, שהוא למעשה הכי גניב. ארנק חם המותקן במחשב או על השרת מקביל מבחינת אבטחה לחשבון עו"ש – אנו צריכים לבצע זיהוי על מנת לבצע פעולות.

ארנקים קרים: ארנקים אשר אינם מחוברים לאינטרנט. לכן הם בעלי רמת אבטחה מקסימלית בשמירה על הנכסים הדיגטליים שלנו. בעולם האמיתי ההקבלה היא לקופות החסכון שלנו: גמל, פנסיה וכו'. בארנקים קרים מומלץ לאכסן ביטקוין בסכומים גדולים. כמובן, שככל שרמת האבטחה עולה, כך יורדת הנזילות. כך גם במקרה הזה.

ארנקים דיגיטליים למחשב האישי:

ארנקי ביטקוין המותקנים על גבי המחשב האישי מעניקים לך שליטה מלאה על הביטקוין שלך. אך זכור כי גם האחריות לאבטח את הביטקוין הינה כולה שלך. בארנקי ביטקוין על גבי המחשב אתה צריך להיות השומר בשער ולדאוג לא להיחשף לתוכנות זדוניות, וירוסים או האקרים המנסים לגנוב את כספך ולדאוג תמיד שישנו גיבוי לארנק.

ארנקים דיגיטליים לטלפון הנייד:

ארנקי ביטקוין המותקנים על גבי הטלפון הנייד מעניקים גמישות וניידות ומאפשרים לך לקחת את הביטקוין שלך איתך לכל מקום שתלך, לקבל ולשלוח תשלומים בקלות ובמהירות באמצעות סריקת קוד QR. טלפונים ניידים נוטים להיגנב, להישבר או ללכת לאיבוד בקלות. דאג תמיד להחזיק גיבוי מעודכן של ארנק הטלפון הנייד – ואת סיסמת השחזור במיקום נפרד.

ארנקים דיגיטליים ברשת:

ארנק ביטקוין אינטרנטי מאפשר לך לגשת לביטקוין שלך מכל מקום בעולם בו יש חיבור לאינטרנט בקלות ולרוב בשימוש בשם משתמש וסיסמא בלבד, וללא צורך בחומרה כשלהיא. בנוסף אתה לא צריך לדאוג להגדרות אבטחה וניהול הכתובות והמפתחות הפרטיים בעצמך, דבר אשר במידה והשירות הניתן הינו אמין, יכול להקל משמעותית על המשתמש.

אך עם זאת, לארנקי רשת יש מספר חסרונות בולטים. שירות אינטרנטי אשר ידוע כמחזיק יתרות גדולות של ביטקוין הינו אוטומטית מטרה מועדפת על האקרים אשר מנסים ללא הרף לפרוץ לחשבונות הלקוחות. פריצה לשרתי החברה לעיתים עשויה להסתיים בגניבה של הביטקוין. כמו כן, סנקציה משפטית אשר תאלץ את החברה לסגור את השירות או תקלה טכנית בשרתי החברה ימנעו מכם לגשת לביטקוין שלכם.


רשימת ארנקי ביטקוין דיגיטליים:

Bitcoin Core

ארנק ביטקוין המבוסס על הקוד המקורי של Satoshi Nakamoto. הארנק ה – Bitcoin Core נחשב לארנק איטי יחסית וכבד מבחינת נפח אחסון על גבי המחשב שכן הוא מחייב הורדה מלאה של קובץ הבלוקצ'יין המכיל את העסקאות שנעשו אי פעם ברשת הביטקוין.

ההתקנה הראשונית של הארנק והורדת הבלוקצ'יין יכולה להימשך זמן רב מאוד (ימים), אך עם זאת הוא נחשב לארנק יציב ובעל הגדרות אבטחה מצוינות. ארנק ה Bitcoin Core משמש כעמוד השדרה של רשת הביטקוין וכל אדם אשר מחזיק על גבי מחשבו האישי עותק של קובץ הבלוקצ'יין בעצם תומך ברשת הביטקוין ומחזק את יציבותה. ארנק ה – Bitcoin Core יאפשר לכם לקבל ולשלוח ביטקוין ויאפשר לכם גם להגן על הארנק בסיסמא. ארנק זה נחשב למיושן מעט ואינו מציג מגוון רחב של תכונות. חיסרון נוסף הוא היכולת לנהל על גביו ארנק ביטקוין אחד בלבד בכל רגע נתון.

Electrum

אלקטרום הינו ארנק ביטקוין Light wight אשר אינו מצריך הורדה של קובץ הבלוקצ'יין על מחשבכם האישי. לרוב ארנק זה הוא הבחירה הטובה ביותר למשתמשים מתחילים בביטקוין שכן הוא פשוט לשימוש ואינו דורש ידע טכני מוקדם. בין מגוון התכונות של אלקטרום ניתן לציין את מהירותו הגבוהה ונוחות השימוש. הארנק משתמש בשרתים מבוזרים אשר ממפים את הבלוקצ'יין ומאפשרים אימות עסקאות כמעט מיידי על גבי הרשת. הארנק מאפשר לבצע שחזור כספים שאבדו ע"י שימוש בסיסמא סודית ומאפשר התקנת Add-ons נוספים להתממשקות עם צד ג' (ארנקי חומרה, שירותי מולטי-סיג ועוד).

Armory

ארנק ביטקוין השם דגש על הגדרות אבטחה מתקדמות. ארנק ה – Armory הינו ארנק ביטקוין מלא אשר מחייב לצידו את התקנת ארנק הביטקוין Bitcoin Core על גבי המחשב (ואיתו גם הורדה מלאה של קובץ הבלוקצ'יין) הארנק מציג מגוון רב של אפשרויות גיבוי והצפנה ומציע אפשרות לנהל מספר לא מוגבל של ארנקים מוצפנים. ארנק ה – Armory מאפשר למשתמשיו לבחור בין מצב "סטנדרטי", "מתקדם" ו"מצב מפתח" ומתאים למשתמשי ביטקוין מתחילים ומתקדמים כאחד. לארנק ה – Armory ישנו מצב קל-משקל אשר כמעט ולא תופס נפח או זיכרון על גבי המחשב ובו הוא משמש כארנק לא-מקוון אשר ינהל עבורכם מפתחות פרטיים של כתובות דיגיטליות וישמש כארנק קר לאחסון ביטקוין ברמת האבטחה הגבוהה ביותר, על גבי מחשב שאינו מחובר לרשת האינטרנט.

Bitcoin wallet

אפליקצית ארנק ביטקוין למערכת ההפעלה אנדרואיד. Bitcoin wallet הינה אפליקציית ארנק הביטקוין הראשונה שפותחה לטלפון הנייד והיא מאפשרת שליחה קלה ונוחה של ביטקוין כמו גם קבלת תשלומים בביטקוין לטלפון הנייד באמצעות שימוש בטכנולוגית קוד ה – QR.

האפליקציה מתאימה את עצמה לרשת הביטקוין והינה מבוזרת לחלוטין ולא תלויה באף חברה או גורם חיצוני. הארנק מאפשר לבצע גיבוי המוגן באמצעות סיסמא. ניתן להוסיף כתובות דיגיטליות לארנק ללא הגבלה ולבחור כתובת אחת שתשמש כברירת מחדל. תכונות נוספות בארנק הינן: יחסי המרה מול מטבעות פיאט, ספר כתובות דיגיטליות, מתן הודעה עם קבלת תשלום, אפשרות לשלם דרך Bluetooth במצב לא-מקוון ועוד.

Mycelium

אפליקצית ארנק ביטקוין למערכת ההפעלה אנדרואיד. אפליקציית Mycelium הינה אפליקציית קוד-פתוח המופעלת על ידי צד שלישי ואינה מבוזרת כמו קודמתה. לכן מידה מסוימת של אמון נדרשת, אך Mycelium אינה שולטת בארנק שלך אלא רק באפליקציה.

אפליקציה זו הינה פופולארית במיוחד על משתמשי האנדרואיד שכן היא מהירה, פשוטה ונוחה לשימוש ומציעה מגוון רחב של תכונות ואפשרויות אבטחה מתקדמות.

בין התכונות ש Myceluim מציעה, ניתן למצוא גיבוי חכם לארנק נייר-מוצפן המוגן בסיסמא, תמיכה בהצגת שער הביטקוין במגוון רחב של מטבעות (גם בשקל), ניהול ספר כתובות, ניהול מתקדם של מפתחות פרטיים והוספת קוד הגנה לפני ביצוע פעולות.

תכונה נוספת המייחדת את Myceluim הינה האפשרות לאתר מוכרים וקונים בביטקוין בקירבת המשתמש דרך פלטפורמת ה – Local Trader, המאפשרת לכל משתמש באפליקציה לפרסם מודעת מכירה מבוססת מיקום אשר תופיע בפני קונים פוטנציאלים. לחלופין ניתן לחפש מוכרים בקרבתך אם ברצונך לרכוש ביטקוין.

כאשר משתמש מזין הצעה הוא יכול לקבוע באיזה מטבע הוא מעניין לבצע את העיסקה, מה ההפרש (באחוזים) ממחיר השוק שהוא מעוניין לקבל וכמות המינימום והמקסימום שהוא מעוניין לרכוש.

Mycelium תציג עבורך את המוניטין שצבר הקונה/מוכר ואת רמת הביטחון בעסקה אשר מבוססים על פעילות קודמת של המשתמש. כמו כן היא תוכל לוודא שבעל הארנק אכן מחזיק בביטקוין שהוא מציע למכירה. בעת קיום המפגש, ומיד לאחר שהמוכר מאשר שקיבל את התשלום, האפליקציה תבצע אוטומטית את העברת הביטקוין לקונה. החלק של Myceluim מהעסקה הוא עמלה של 0.2% שאותה משלמים שני הצדדים.

BreadWallet

ארנק הביטקוין הידידותי ביותר שתכירו. BreadWallet מציע ממשק משתמש ונוח ואינטואיטיבי ומתאים במיוחד לחדשים בתחום. הארנק מאפשר פעולות בסיסיות כגון שליחה וקבלה של הביטקוין ובאופן כללי מצליח להנגיש את כל הסיפור באריזה יפה, נוחה ולא מרתיעה. בהפעלה ראשונית תתבקשו להזין קוד PIN ולהגנה על הביטקוין בארנק ולרשום כגיבוי רצף של 12 מילים אשר ידרשו במידה ותזדקקו לשחזר את הארנק אם הטלפון שלכם ישבר, ייגנב או סתם ימות באופן ספונטני. עשו זאת לפני שאתם מעבירים לשם ביטקוין.

My Wallet – Blockchain.info

ארנק רשת חינמי לביטקוין. My Wallet הינו ארנק קל ונוח לשימוש ובעל הגדרות אבטחה מתקדמות. השירות לא מחזיק ישירות בביטקוין של המשתמש אלא רק בעותק מוצפן של הכתובת הדיגיטלית (והמפתח הפרטי) אשר מוגן על ידי סיסמת המשתמש. הסיסמא לעולם לא נשמרת על גבי שרתי החברה ולכן חברת Blockchain אינה יכולה כלל לגשת לארנק שלכם ואינה יכולה לבצע בו שום פעולה, אפילו לא לבדוק מה היתרה בו. העותק המוצפן נשמר על גבי הענן וכאשר משתמש מתחבר לחשבון שלו ב – My Wallet, ממשק ה – API של האתר מפענח את פרטי הארנק באמצעות הסיסמא שמזין המשתמש ומעניק לו את האפשרות לפעול בארנק.

לארנק My Wallet תוסף מיוחד שניתן להתקנה על גבי תוכנת הדפדפן במחשב האישי של המשתמש. תוסף זה מנטרל את פרצת האבטחה היחידה האפשרית בתהליך, והיא יירוט הסיסמא או הכתובת והמפתח הפרטי המוצפנים דרך שרתי החברה, בעת פיענוח הקובץ המוצפן. עם התקנת התוסף לדפדפן, פענוח הקובץ מתבצע על גבי המחשב האישי של המשתמש ולא בשרתי החברה ולכן אינו חשוף לפריצות (פרט לסיכונים אפשריים הקיימים על גבי המחשב האישי). כל זה הופך את My Wallet לארנק רשת אשר לא מצריך רמת אמון גבוהה בנותן השירות, חברת BlockChain.Info, ומגן עליכם גם במקרה ששרתי החברה נפרצים. My Wallet מאפשר למשתמש להפיק קובץ גיבוי לארנק, מוצפן ומוגן בסיסמא, אשר יאפשר לכם במידת הצורך לקבל גישה לביטקוין שלכם אפילו דרך תוכנות ארנק ביטקוין אחרות.

בין תכונות הארנק הרבות ניתן למצוא בין היתר את העובדה כי הארנק מתקבל בחינם למשתמש, אין עמלה על עסקאות (פרט לאלו של הרשת), הארנק הינו קוד-פתוח, קיימת אפשרות להתראות על קבלת וביצוע תשלומים, וניתן לבצע העברה ביטקוין באמצעות דוא"ל או אפילו בהודעת SMS. בנוסף, ל – My Wallet ישנה אפליקצית ארנק ביטקוין לטלפונים חכמים אשר תעניק לכם גישה מהירה לארנק מכל מקום בעולם.

Coinbase

שירות ארנק דיגיטלי אינטרנטי לאחסון ביטקוין, אשר מאפשר גם קנייה ומכירה של ביטקוין ועיבוד תשלומי ביטקוין עבור עסקים.כאשר אתם פותחים חשבון ארנק ב – Coinbase ומעבירים לשם ביטקוין (או קונים דרכם ביטקוין), אתם שולחים בפועל את הביטקוין לכתובות המנוהלות על ידי השירות. ולכן אתם חשופים לפרצות אבטחה ו/או מעילה, גניבה או כל מעשה מרמה אחר.

כדי שתהיו מעט יותר רגועים, Coinbase מצפינה את כל המידע על הארנקים שלה בהצפנת AES-256 ומתחייבת שבכל רגע נתון עד 97% מהביטקוין שהיא מחזיקה יאוחסנו בצורה לא-מקוונת בארנקים קרים אשר מפוזרים גיאוגרפית במספר כספות בנק להגנה מקסימאלית.

כאמצעי אבטחה נוסף, ניתן להחיל על החשבון ב – Coinbase הגנת אימות דו-שלבית אשר תדרוש מכם להזין קוד שישלח לטלפון הנייד שלכם בנוסף להזנת שם המשתמש והסיסמא.

ל – Coinbase יש גם אפליקציה לטלפונים חכמים אשר תאפשר לכם לגשת לחשבון שלכם בצורה מהירה ובטוחה מכל מקום. הארנק של Coinbase הינו כאמור רק שירות אחד מחווית הביטקוין הכוללת שהחברה מנסה להעניק ללקוחותיה. עיקר עיסוקה של Coinbase הוא דווקא בסליקה ועיבוד תשלומי ביטקוין עבור עסקים וכבר היום Coinbase מעניקה שירות לעשרות אלפי עסקים ברחבי העולם.

BitGo

שירות ארנק דיגיטלי אינטרנטי ייחודי אשר שם דגש על אבטחה מקסימאלית באחסון הביטקוין שלכם. BitGo משתמש בשיטה הנקראת מולטי-סיג 2/3 (Multi Signature) אשר מחייבת צירוף של מספר קודים יחדיו על מנת לגשת לכתובת ולמפתח הפרטי המאחסנים את הביטקוין.

כל ארנק מוגן באמצעות 3 קודים. קוד אחד מוחזק בשרתי BitGo, קוד שני מוחזק בידי המשתמש עצמו והקוד השלישי נשמר בגיבוי לא-מקוון של החברה. כדי לגשת למפתח הפרטי המחזיק את הביטקוין, נדרשים לפחות שני קודים מתוך השלושה. כך, גם אם שרתי החברה נפרצים, או אם המשתמש איבד את הקוד שלו, הביטקוין נשארים בטוחים.

מעבר לשימוש במולטי סיג, Bitgo תודיע לכם ותבקש אישור ספציפי על עסקאות גדולות או כאלו הנראות לה כחשודות ובנוסף מעניקה למשתמשי השירות מערך התראות הפועל 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע.

פרסומת

Post not found !